دانش نامه لینک‌یار
الگوریتم پنگوئن گوگل چه سایت هایی را جریمه میکند
  امتیاز 4.86 از 5 توسط 7 نفر

الگوریتم پنگوئن گوگل چیست و چگونه سایت ها را جریمه میکند؟

سرفصل‌ها

 

سرفصل های آموزشی این مقاله :

 

معرفی الگوریتم پنگوئن گوگل؟

الگوریتم پنگوئن گوگل

در سال های قبل از 2012 که الگوریتم پنگوئن رو نمایی شود، چند معیار برای رتبه گیری سایت ها در نتایج گوگل وجود داشت. یکی از اصلی ترین این فاکتور ها، تعداد تکرار کلمات کلیدی در طول یک محتوا بود، به این صورت که هر میزان یک کلمه کلیدی بیشتر در یک محتوا تکرار میشد، گوگل آن صفحه را برای آن محتوا بهینه کرده و نتایج به مراتب بالاتری را در صفحات سرپ خود نمایش میداد.
در این نوع فاکتور برای رتبه بندی سایت ها خیلی از وب مستر ها میتوانستند با جایگذاری بیش از حد یک کلمه کلیدی با ترفند های مختلف در یک مقاله، به صورت های غیر اصولی مقاله خود را به صفحه اول نتایج گوگل برسانند.

بعدها فاکتور دیگری به نام بک لینک خارجی برای رتبه گیری سایت ها به روی کار آمد، به این صورت که یک سایت هرچه تعداد بک لینک های بیشتری داشت میتوانست رتبه ی بهتری را در نتایج موتور های جست و جو بگیرد. اما این روش هم به مانند فاکتور قبلی آنچنان کارآمد نبود و بسیاری از سئو کاران و وبمستران میتوانستند با کسب بک لنیک انبوه و بی کیفیت، خود را به نتایج اولیه گوگل برسانند.

بدین گونه بود که گوگل با ارائه یک الگوریتم جدید از سری الگوریتم های گوگل به نام الگوریتم پنگوئن، ساز و کاری را برای شناسایی اینگونه سایت ها که به روش های اسپم گونه سعی در رتبه گرفتن داشتن شناسایی و جریمه کند را معرفی کرد.

 

وظیفه الگوریتم پنگوئن گوگل چیست؟

وظیفه الگوریتم پنگوئن گوگل

الگوریتم پنگوئن در سال 2012 و پس از معرفی الگوریتم پاندا با هدف شناسایی و فیلتر سایت هایی که قصد داشتن با بک لینک های بی کیفیت و اسپم به نتایج بالای صفحات جست و جو برسند راه اندازی و معرفی شد. البته این الگوریتم در طول زمان با اپدیت های جدیدی مواجه شده و در هر به روز رسانی قابلیت هایی نیز به آن اضافه شده و هوشمندی به مراتب بالاتری را نسبت به نسخه های اولیه خود پیدا کرده است.
از جمله قابلیت های این الگوریتم میتوان به شناسایی و جریمه کردن سایت هایی که استفاینگ میکنند( استفاده بیش از حد کلمات کلیدی در یک صفحه برای فریب موتور های جست و جو) و همچنین فهم و درک سئوی بیش از حد یک سایت، یا همان(over optimization) که نشانه رفتار غیر طبیعی یک سایت است (حال این رفتار میتواند لینک سازی طبیعی باشد، کیورد استافینگ باشد یا هر عمل دیگری) اشاره کرد.

 

نحوه فعالیت الگوریتم پنگوئن گوگل

نحوه فعالیت الگوریتم پنگوئن

این الگوریتم سابقا فقط در شرایط خاصی فعال شده و شروع به کار میکرد. به این صورت که شاید در یک فعالیت یک سایت را جریمه میکرد و آن سایت بعد از رفع مشکل و حذف موارد مشکل ساز خود، باز ماه ها منتظر فعالت مجدد این الگوریتم مانده و در این مدت رتبه ی خود را از دست میداد.
اما در به روز رسانی های جدید این الگوریتم مشاهده میکنیم که فعالیت این الگوریتم به صورت لحظه به لحظه و در هر کرول(خزیدن موتور های جست و جو) ادامه دارد. و شما میتوانید در صورت جریمه شدن توسط این الگوریتم، سریعا با اقداماتی که در ادامه ای این مقاله به شما آموزش خواهیم داد، نسبت به رفع جریمه خود اقدام کنید و نتایج ان را خیلی سریع تر از قبل مشاهده کنید.

 

الگوریتم پنگوئن چه سایت هایی را جریمه میکند؟

جریمه الگوریتم پنگوئن

تمرکز اصلی الگوریتم پنگوئن گوگل روی بک لینک های یک سایت است، به این صورت که با خزیدن در سایت های مختلف، بک لینک های خارجی یک سایت را بررسی کرده و سایت هایی که بک لینک های بی کیفیت ( بک لینک از سایت های غیر مرتبط و یا سایت های کم ارزش) دریافت شده باشد را شناسایی کرده و المانی برای تشخیص سئوی کلاه سیاه یک سایت میداند.
از دیگر مواردی که الگوریتم پنگوئن بر روی آن تمرکز دارد، شناسایی استفاده بیش از حد یک صفحه از کلمات کلیدی یا همان keyword stuffing  است. به این معنی که سایت هایی که بیش از حد از یک کلمه کلیدی برای فریب گوگل استفاده رده اند را شناسایی و جریمه کند.

  • نکته حائز اهمیت این است که در بررسی بک لینک ها توسط الگوریتم پنگوئن، فقط سایت های میزبان و کیفیت و موضوعیت آنها بررسی نمیشود، مواردی مثل انکر تکست بک لینک ها نیز مورد بررسی قرار میگیرد. به این صورت که اگر انکر تکست های بک لینک ها بیش از حد سئو شده باشند، یک سیگنال برای این الگوریتم برای شناسایی اسپم بودن این نوع لینک ها است.

 

برای اطلاعات بیشتر در خصوص انکر تکست : انکر تکست چیست؟

 

چگونه متوجه جریمه گوگل پنگوئن شویم؟

اگر شما برای یک صفحه از سایت خود و در یک کلمه کلیدی خاص اقدام به لینک سازی اسپم و یا تولید محتوای اسپم کنید، گوگل این صفحه خاص را در این کلمه کلیدی جریمه خواهد کرد، به این صورت که بدون مشاهده افت رتبه در دیگر صفحات سایت شما، یک صفحه خاص از نتایج گوگل به طور کلی حذف شده و یا با افت رتبه قابل توجهی رو به رو میشود.

 

برای اطلاعات بیشتر در خصوص بک لینک اسپم : بک لینک اسپم چیست؟

 

بهتر است بدانید که میزان جریمه الگوریتم پنگوئن یک میزان کاملا نسبی و متغیر است، به این صورت که ممکن است با توجه به میزان اسپم بودن و تشخیص این الگوریتم، میزان اثر گذاری جریمه در نتایج موتور جست و جو حاصل شود.

 

  1. ممکن است گوگل سایت شما را در یک کلمه کلیدی خاص که برای آن متوجه شود لینک سازی اسپم کرده اید مثلا از رتبه 2 به رتبه 400 منتقل کند.
  2. نوع دیگر جریمه الگوریتم پنگوئن حذف کلی از نتایج گوگل است، به این صورت که مقاله و صفحه ی خاص شما به طور کلی از ایندکس گوگل حذف میشود.

یکی از راه های تشخیص جریمه شدن توسط این الگوریتم، مشاهده افت رتبه و افت ورودی به هنگام به روز رسانی این الگوریتم است. اگر در اپدیت های جدید این الگوریتم متوجه افت رتبه و ورودی سایت خود شدید، احتمال جریمه شدن شما توسط این الگوریتم وجود دارد.

 

نحوه رفع جریمه الگوریتم پنگوئن گوگل؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم، در درجه اول این الگوریتم به روی بک لینک های خارجی حساس است و اگر شما لینک سازی اسپم انجام داده باشید شما را جریمه خواهد کرد، پس اولین و بهترین کار این است این بک لینک ها را شناسایی کرده و اقدام به حذف آنها کنید.
برای این کار شما ابتداعا باید تشخصی دهید که گوگل شما را دقیقا به خاطر چه لینک هایی جریمه کرده است؟

راهکار

یکی از بهترین راهکار ها برای پیدا کردن سایت هایی که به شما لینک داده اند، استفاده از ابزار هایی مانند ahrefs  و یا google search console  است. شما با استفاده از این ابزار ها میتوانید تمامی بک لینک های خود را مشاهده کرده و تک تک سایت هایی که به صفحه مورد نظر شما لینک داده اند را بررسی کرده و لینک های اسپم را شناسایی کنید.
در گام بعدی که این لینک ها را پیدا کردید، آنها را در یک فایل txt  قرار داده و با استفاده از ابزار disavow گوگل، این لینک ها را بی اثر کنید.

 

نظرات

image
رضایی
15:54 , 19 تیر 00

برای رفع جریمه الگوریتم گوگل از چه ابزار هایی بهتره استفاده کنیم

پیامی ارسال کنید


مشاوره رایگان